Velký průvodce výběrem parfémů

  • MAGAZÍN
  • Velký průvodce výběrem parfémů

Velký průvodce výběrem parfémů

Smyslné parfémy obklopují lidské bytosti už tisíce let. I krásná Kleopatra využívala jejich kouzla, aby svedla jednoho z nejvlivnějších vládců tehdejší doby. I dnes milujeme krásné vůně, stejně jako naši předkové stovky generací před námi. V čem spočívá kouzlo těchto vonných esencí a jak důležitou roli hraje parfém v současnosti? Zajímá vás, jaké jsou rozdíly mezi různými druhy a typy vůní a chcete vědět, které z nich patří mezi nejlepší parfémy všech dob? V dnešním velkém průvodci světem parfémů se všechno dozvíte, a k tomu i spoustu dalších užitečných informací, které vám pomohou k výběru té nejlepší vůně přesně podle vašich představ.

Proč vůbec parfémy používat?

Možná jste dlouhá léta vůně vůbec nepoužívali a bohatě jste si vystačili s deodorantem. I tak se samozřejmě dá žít, ale ochuzujete se o další rozměr, který můžete svému životu dodat. Stejně jako většina z nás dbá o hezký účes, slušivé oblečení či líčení, měli bychom věnovat pozornost i vůni. Ta mnohdy dokáže víc, než jen zaujmout okolí. Správně zvolený parfém umí vyzdvihnout vaše přednosti, pozvednout sebevědomí a vykouzlit úsměv na rtech, i když je zrovna zakaboněný den.

Čich totiž patří mezi smysly, které se často podceňují. Je to ale právě čichová paměť, která nám ukládá do mozku nejvíce vzpomínek. Když se zamyslíme, přesně si dokážeme vybavit, jak voní svěží vzduch v horách, šťavnaté pomeranče i lahodnou vůni čerstvě pečených buchet, kterými maminka provoněla kuchyň každou neděli. Parfémy si tak umí pohrávat s naší myslí a umí skutečně ovlivnit naši náladu.

Parfémy jsou s námi už tisíce let

I když se zdá, že parfémy jsou teprve výdobytkem dnešní doby, jejich historie sahá daleko do minulosti. Už tehdy lidé objevili jejich kouzlo. Důkazy o výrobě vonných látek se našly už v dávném Egyptě a Mezopotámii, kde se využívaly hlavně pro náboženské účely a pohřební rituály. Odtud se dostaly do antického světa Řecka a Říma, a také Persie, kde je horní vrstva obyvatelstva ráda používala pro okázalé odlišení od mnohdy nevábně vonící chudiny. Voňavé parfémy znali i ve staré Indii, odkud pochází spousta dodnes používaných surovin.

Roku 2005 učinili archeologové významný objev. Na Kypru se jim podařilo odhalit dosud nejstarší výrobnu parfémů, které datují stáří více než 4 000 let. Našlo se více jak 60 antických nádob, ve kterých se vůně připravovaly a míchaly. Zřejmě nebude překvapení, že tehdejší lid využíval pro jejich výrobu hlavně vonné byliny a koření.

Období středověku v Evropě rozvoji parfumérského řemesla zrovna nepřálo. To se ale nedá říct o arabském světě, kde výroba parfémů jen vzkvétala. Zasloužil se o to i arabský vědec a chemik Al-Kindi, který v 9. století více jak stovku různých receptů na výrobu parfémů, vonných olejů i způsobů pro náhradu drahých a nákladných ingrediencí do Knihy chemie parfémů a destilace. Postup destilace, která se dodnes pro výrobu parfémů používá zase sepsal perský filozof a vědec známý jako Avicenna.

Ačkoliv parfémy ve středověké Evropě nepatřily mezi vyhledávané zboží, o jejich existenci se samozřejmě vědělo, a některým nebyla neznámá ani jejich výroba. První recepty pocházejí z klášterů v italské Florencii už z roku 1221. Ve 14. století se pak jejich výroba rozšířila i do střední Evropy, konkrétně Maďarska, kde se vonné oleje rozpouštěly v alkoholu. Takový parfém si nechala vyrobit uherská královna Alžběta roku 1370.

Největší slávu, která trvá dodnes, sklízelo parfumérské řemeslo ve Francii. Původně však základy parfémům položili v Itálii a teprve francouzští mistři dokázali parfémům dodat luxus a dokonalou formu. Z Itálie se do Francie dostaly voňavky zásluhou Kateřiny Medicejské. Díky jejímu sňatku s francouzským králem se na královský dvůr dostali také italští kuchaři a parfuméři. Jedním z nich byl i osobní parfumér mladé královny, Renato Il Florentino, který udělal z Francie centrum parfumérství.

Výrobcům parfémů hrály do karet i špatné hygienické návyky francouzské šlechty. Ačkoliv se tehdejší smetánka obklopovala luxusem, v koupelně se moc často neohřála. Proto se tamní aristokraté snažili zamaskovat tělesné pachy nejrůznější kosmetikou a vůněmi. Tak nastaly zlaté časy pro rozvoj a výrobu drahých parfémů, za které vyšší vrstva s radostí utrácela své jmění.

Paralelně s rozvojem ve Francii se rozvinulo významné parfumérské centrum i v Německu, ačkoliv opět zásluhou šikovných italů. V té době zde totiž působil významný italský holič Giovanni Paolo Feminis, který stvořil oblíbenou parfémovanou vodu s názvem “Aqua Admirabilis”. Pod latinským názvem se neskrývá nic jiného, než dnes hojně používaná kolínská voda. Právě na ní si začátkem 18. století vystavěl skvěle prosperující business Giovanniho synovec.

Od té doby až do dnešních dnů patří největší zásluhy v parfumérském umění voňavkářům z Itálie a Francie. Ačkoliv se dnes pěstují aromatické byliny i květiny všude na světě, prvenství si i v rámci celosvětového měřítka nejspíš vždy ponesou tyto evropské země.

Druhy vůní

Už z pohledu na historii, kulturu a přírodní bohatství různých zemí, které se kdy na výrobě parfémů podílely je jasné, že se pro vytváření vůní používají odlišné ingredience. Podle nich je pak můžeme rozdělit do několika skupin. Každá z nich se vyznačuje specifickým složením a vlastnostmi, často se ale druhy prolínají.

Parfémy můžeme rozdělit do pěti základních skupin - květinové, orientální, dřevité, citrusové (ovocné) a chyprové. Pojďme se společně podívat, čím se tyto vůně vyznačují.



Květinové

Každého z nás těší vůně květin na louce nebo ve váze, možná proto není překvapením, že dnes nejrozšířenější a nejoblíbenější skupinu tvoří parfémy květinové. Jak už prozrazuje název, jako základní ingredienci využívají nejrůznějších květin. V parfumerii se nejčastěji využívají růže, jasmín, fialky, konvalinky nebo tuberóza. Možná byste řekli, že vzhledem k jejich oblíbeným vůním patří květinové parfémy mezi nejstarší, ale není tomu tak. V minulosti se využívaly pro louhování hlavně byliny, koření nebo dřeva, ze kterých se vonné esence dostávaly snadno. Získat je z květů už bylo komplikovanější, a proto tyto vůně řadíme spíš mezi novější.

Květinové vůně mohou být různé. I ve své čistě květinové podobě mohou být lehké i těžší, svěží i výrazné. Všeobecně jsou ale považované za romantické a velmi ženské. Na rozdíl od vůně bylin nebo dřeva, které najdeme hlavně v pánských parfémech. V minulosti se i muži voněli květinovými parfémy, dnes už ale takový výběr považujeme za zženštilý nebo minimálně velmi extravagantní.

Velmi často se květinové vůně míchají s dalšími ingrediencemi. Setkat se můžeme s velmi oblíbenou kombinací ovocně-květinovou, která je veselá a hodí se i pro mladé dívky. Tajemnější a smyslnější skupinu tvoří květinovo-orientální parfémy, které jsou obohacené o prvky vanilky, ambry, medu nebo santalového dřeva. Právě díky nim mají nezaměnitelnou vůni a hlavně velkou výdrž. Další zajímavou skupinou jsou i zelené květinové vůně, které postrádají typickou sladkost a bývají doplněny o zajímavé ingredience jako jsou listy rajčat, zeleného čaje nebo máty. Specifickou skupinu pak tvoří aldehydové květinové vůně, které připomínají vůni mýdla a dnes už se považují za lehce staromódní. Nejznámějším zástupcem této skupiny je Chanel No. 5.

Nejoblíbenější zástupci: Hugo Boss Ma Vie, Versace Bright Crystal

Orientální

Mezi nejstarší skupinu, a dodnes velmi oblíbenou, patří patří orientální parfémy. Jejich hlavní složku tvoří nejrůznější koření a další ingredience, které najdeme v exotickém orientu. Setkat se můžeme hlavně s hřebíčkem, skořicí, vanilkou, pepřem, ambrou, ale také pižmem, kávou či čokoládou. Často se kombinují také s různými vonnými dřevy a sladkým ovocem, typicky broskvemi, hruškami nebo švestkami.

Orientální parfémy představují tajemné a smyslné vůně, které evokují vůni dálek, mystiku pouští a exotiku tajuplného světa východu. Jsou to vůně vesměs těžší, proto se hodí hlavně na večerní nošení. Jejich výhodou je dlouhá výdrž, protože obsahují takzvané fixátory, které dokáží udržet vůni vlastní, i ostatních složek. Mezi nejvyužívanější fixátor patří santalové dřevo. Najdete mezi nimi pánské parfémy, dámské parfémy i unisex varianty.

Mezi orientální řadíme i arabské parfémy, které jsou výrazné a určitě nejsou vhodné pro každého. Bývají velmi intenzivní, ale poměrně levné, proto je neváhejte vyzkoušet. Nabídnou netuctové vůně, které určitě upoutají.

Nejoblíbenější zástupci: Calvin Klein Euphoria, Paco Rabanne Olympea

Dřevité

Základem dřevitých vůní jsou tóny různých druhů dřeva. Setkat se můžeme hlavně se santalovým, cedrovým nebo ebenovým dřevem. Nejnověji se objevuje také oud, který dodává parfémům sladký a tajemný nádech dálného východu. Samostatné dřevité vůně na trhu nenajdeme, vždy se kombinují s dalšími ingrediencemi. Nejčastější bývají směsi koření, bylin, květin nebo pryskyřice.

Dřevité parfémy mohou být docela sladké, pokud se zkombinují s vanilkou nebo výraznými květinami. Pokud toužíte po čistém a zemitějším zážitku, vybírejte spíše kombinace s jemnějšími květinami nebo citrusy. Takové kombinace můžete nosit nejen na večerní příležitost, ale i ve všední dny. S oblibou je používají ženy i muži.

Nejoblíbenější zástupci: Burberry Body, Hugo Boss Bottled No.6, Lacoste Pour Femme

Citrusové

Mezi svěží a velmi lehké patří parfémy citrusové. Jsou vhodné hlavně na denní nošení v létě, kdy je vzduch horký a dusný. Citrusové vůně mají výrazné, lehce nahořklé, ale osvěžující tóny, které milují obě pohlaví. Často je najdeme i v podobě unisexové vůně. Základní ingredience tvoří citrusové plody jako grep, bergamot, citrony, limetky či pomeranče. Setkat se můžete i s kombinacemi květinových a dřevitých tónů.

Pokud nejste fanoušky silných a sladkých vůní, budou právě zástupci z této skupiny pro vás tím pravým ořechovým. Dodají vám energii, mají říz a šťávu, která zvesela prýští, než by kapala jako sladký med. Jejich nevýhodou je poměrně krátká výdrž, proto se vyplatí pořídit si i menší balení do kabelky, abyste mohli vůni obnovit.

Nejoblíbenější zástupci: Versace Versense, Clinique Happy

Chyprové

Zajímavou skupinu tvoří parfémy chyprové, čteme jako “šiprové”, jejichž název vznikl podle vůně Chypre od Coty z roku 1917. Parfumér slavné značky se údajně nechal inspirovat svým pobytem na Kypru a zkombinoval neobvyklé ingredience jako citrusové tóny, větvičník (neboli dubový mech), labdan a mošus. Výsledná vůně měla velmi zemité aroma, ale nechyběl jí svěží nádech citrusových plodů. Vznikla tak zcela nová skupina parfémů, která vyniká nevšedními tóny mechů a dřeva. Často se kombinují se sladší ambrou nebo květinovými či ovocnými substancemi.

Možná vás při prvním přičichnutí chyprová vůně odradí. Většinou bývají hodně nevšední a vyžadují, aby si na ně člověk zvyknul. Odměnou za to ale získáte parfém, který nepotkáte na každém rohu. Zajímavostí je, že původně využívaný větvičník bohužel patří mezi alergeny a EU ho v parfémech zakázala. Vyrábí se tak většinou synteticky, díky čemuž se zmodernizovaly i samotné chyprové vůně. Ty, které dostanete ve většině parfumerií už jsou běžnému nosu více přístupné.

Nejoblíbenější zástupci: Miss Dior, Armani Si

Typy vůní

Podle podílu obsahu vonné esence a lihu můžeme dělit vůně na různé typy. Nejvíce se od sebe odlišují v intenzitě a výdrži, a také ceně.

  • Parfém - 20-40 % vonné esence na 90-96 % lihu, voní 5-8 hodin
  • Parfémovaná voda (EDP) - 15-20 % vonné esence na 85-90 % lihu, voní 4-5 hodin
  • Toaletní voda (EDT) - 5-15 % vonné esence na 80 % lihu, voní 2-3 hodiny
  • Kolínská voda (EDC) - 2-4 % vonné esence na 70 % lihu, voní 2 hodiny

Intenzita dané vůně nám také napoví, kdy je vhodné takovou voňavku vynést. Parfém vydrží vonět opravdu dlouhou dobu a bývá dost silný. Hodí na večerní a slavnostní příležitosti. I vzhledem k jeho vyšší ceně ho jistě nebudeme chtít používat každý den. Pro běžné nošení většinou využíváme parfémovanou vodu nebo vodu toaletní, kterou můžeme v průběhu dne dle libosti znovu nanést. Kolínská bývala vždy doménou mužů, ale dnes už nejsou výjimkou ani kolínské unisex či vyloženě pro dámy. Její vůně je méně sladká a vzhledem k nízké koncentraci vonných esencí se nemusíte bát, že byste to s jejím množstvím přehnali.

Stejně tak je vhodné nosit různé druhy vůní dle příležitosti. Pro běžné nošení nebo ke společenské události, kde budeme pobývat s množstvím lidí se hodí jemnější vůně - výjimkou jsou večerní slavnosti. Výrazné a kořeněné parfémy můžeme zvolit i na obchodní schůzku, jelikož nám dodají na sebevědomí a dominanci. Sladké vůně nejlépe vyniknou na romantické schůzce s partnerem.

Složení parfému

Posuzovat, jestli se vám parfém líbí byste neměli hned po prvním přivonění. Jeho složení je vymyšlené tak, že se jednotlivé složky uvolňují postupně. Bude proto vonět po hodině úplně jinak, než pár minut po aplikaci.

Hlava parfému (vysoké tóny)

První, co po aplikaci parfému ucítíte. Hlava je velmi intenzivní, ale rychle odeznívá. Právě na základě sympatií k ní se rozhodujeme, jestli nám parfém voní nebo ne. Ale pozor, bývá cítit jen několik minut.

Srdce parfému (střední tóny)

Po odeznění hlavy nastupuje srdce vůně, které je složené ze středně prchavých látek. Voní zhruba 2-3 hodiny a určuje celkový charakter parfémů. Bývá výraznější, často zastoupeno květinami nebo ovocnými akordy.

Základ parfému (nízké tóny)

Na závěr nastoupí základ parfému, který dokáže vonět 4 hodiny, ale u kvalitnějších vůní klidně i celý den. Jeho součástí jsou pomalu prchavé látky, které tvoří většinou dřevité tóny nebo vanilka, pižmo či ambra, tedy složky typické pro orientální parfémy.

Až tedy budete vybírat svůj parfém, myslete na to, že vůně se časem proměňuje. Pokud nekupujete vůni v parfumerii, ale nakupujete parfémy a kosmetiku online, zkuste si opatřit vzorky nebo testery parfémů, které můžete v klidu vyzkoušet doma. Jedině tak vyberete vůni, kterou si opravdu oblíbíte.

Napodobenina vs. přepych jménem niche

Prodej parfémů je business, který vzkvétá, ale dejte si pozor ať se nenapálíte. Některé obchody nabízejí parfémy levně, což ale může mít za následek horší kvalitu. Mnohdy však i nejlevnější parfémy dokáží nabídnout krásnou vůni. Pokud nemáte možnost vůni vyzkoušet, vždy se vyplatí podívat se na recenze parfémů a obchodu, u kterého hodláte parfém zakoupit. Skvělé recenze parfémů najdete na portálu arome, který se mimo online prodej kosmetiky a parfémů zaměřuje i na diskuze a názory uživatelů.

Zajímavou alternativou jsou i napodobeniny parfémů, které kopírují populární vůně. Samozřejmě, že nemohou nabídnout kvalitu ani dlouhou výdrž jako ty původní, ale pořídíte je za zlomek ceny. Můžete tak získat nejlevnější parfémy, u kterých rozezná rozdíl od slavného originálu málokdo.

Opak levných vůní tvoří niche parfémy. Ty vznikají výhradně z nejvzácnějších surovin nákladnými a šetrnými postupy, které si každá parfumérská firma pečlivě střeží. Každý takový kousek je jedinečný a nabízí zajímavou alternativu k běžným parfémům, které se vyrábějí v obrovském množství. Jejich vůně se vymykají běžným standardům, stejně tak jako jejich cena.

Kam parfém nanášet?

Aby na vás parfém vydržel vonět co nejdéle, nanášejte ho na místa, kde je nejpatrnější puls. Tato místa jsou na těle nejvíc teplá a nanesená vůně se tak lépe odpařuje. Nejvhodnější jsou zápěstí, krk, dekolt, loketní jamky nebo místa za ušima. Některé parfémy naopak skvěle drží na oblečení. Jen si dávejte pozor, aby vám na světlých látkách nenadělal fleky.

Zajímá vás, proč voní parfém na každém jinak? Je to hlavně díky jinému pH pokožky, které mají lidé odlišné. Díky tomu se na kůži látky v parfému obsažené rozvíjejí jinak. pH ovlivňují hormony, ale také strava nebo kouření. Proto si klidně můžete doma parfém půjčovat nebo bez obav vyrazit na párty s kamarádkou, která používá stejnou vůni.

Nejlepší a nejoblíbenější vůně

Pokud stále nevíte, jaký parfém zvolit, můžete sáhnout po léty ověřené klasice, která nikdy nezklame.

TOP 10 dámských parfémů

Chanel No. 5

Nejslavnější parfém všech dob, který mimojiné proslavila módní ikona Marilyn Monroe. Ta prohlásila, že spát chodí zahalená pouze v této vůni. Ovšem pozor, Chanel No.5 patří mezi aldehydové květinové vůně, proto může působit dost staromódně. Pokud máte raději jemnější a modernější vůně, sáhnout můžete po svěžím Chanel Chance nebo působivé a neméně Chanel Coco Mademoiselle. Vůně od Chanelu patří mezi naprostou špičku, což odráží i jejich cena.

Christian Dior J’adore

Pokud může někdo konkurovat Chanelu, je to jedině Christian Dior. Roku 1999 vznikla ikonická vůně J’adore, která představuje nádhernou oslavu ženské krásy v tom nejlepším slova smyslu. Velkolepá, vytvořená z těch nejušlechtilejších květin, které je možné naleznout v zahradě vonných surovin. Pravý jasmín, ylang-ylang z Komorských ostrovů a damašskou růži tvoří extrémně přitažlivou vůni, kterou si zamilujete.

Lancôme Miracle

Květinový parfém Lancôme Miracle z dílny slavného francouzského parfuméra poukazuje na to, že každý okamžik je zázrak. Jeho jiskřivá vůně a světle růžová barva symbolizuje svítání, úsvit nového dne, který přináší nové příležitosti. Vůně z roku 2000, jejíž design odkazuje na 30. léta, dodnes patří mezi top parfémy.

Lanvin Eclat d’Arpege

Svěží jarní vůně Lanvin Eclat d’Arpege patří mezi nejoblíbenější parfémy a klasiku, která neomrzí. S akcenty šeříku, citronových tónů, květin, broskví a cedrového dřeva zaujme každou romantickou duši.

Versace Bright Crystal

Květinovo-ovocný parfém Versace Bright Crystal ztělesňuje nádherně broušený diamant s jemnou, ženskou vůní. Najdete v něm tóny citrusů, granátového jablka, pivoňky, magnólie, pižma a ambry. Vůně vhodná i pro mladé slečny.

Calvin Klein Euphoria

Exotická vůně plná smyslných a přitažlivých tónů, to je parfém Calvin Klein Euphoria. Vůně, která roku 2005 vyhrála prestižní cenu FiFi jako nejlepší parfumérský počin roku. Snoubí se v ní cizokrajné orchideje s granátovým jablkem, pižmem a mahagonem. Skvělá volba pro sebejisté ženy.

Giorgio Armani Sì

Dokonalost italského vkusu a stylu představuje dámský parfém Armani Sì. Vůně, kterou ocení všechny moderní ženy dodá své nositelce charisma a sílu žít svůj život naplno a beze strachu. Pokud by pro vás tato chypre-květinová vůně nebyla to pravé, můžete zkusit novinku Armani Sì Passione.

Burberry London

Výborným zástupcem anglických parfémů Burberry je parfém Burberry London For Her, který vznikl roku 2006. Představuje Londýn v celé své kráse, jako moderní metropoli, která nezapomíná na své tradice. Dřevitá vůně se hodí hlavně na podzim a pro chladnější dny.

Chloé Chloé

Jedna z nejoblíbenějších dámských vůní, která se vyznačuje romantickými květinovými tóny s pudrovými akcenty je Chloé Chloé. Vznikla roku 2008 a představuje moderní, elegantní a přesto hravou ženskou vůni vhodnou pro denní nošení i slavnostní příležitost.

Dolce Gabbana Light Blue

Mnoha cenami ověnčená vůně Dolce & Gabbana Light Blue vás v mžiku přenese na slunnou a osvěžující Sicílii. Pokud toužíte po vůni, která vám připomene nádherné pláže Středomoří, společně s jemným mořským vánkem a vůní citrusů, našli jste tu pravou.

TOP 10 pánských parfémů

Christian Dior Homme Intense

Vítěz průzkumu a nositel titulu nejlepší pánský parfém všech dob je Homme Intense od Christiana Diora. Výrazná květinovo-dřevitá vůně se hodí hlavně pro slavnostní okamžiky či speciální večerní události. Najdete v ní levanduli, hrušku, kosatec, vetiver a tóny cedrového dřeva. Velmi originální a jedinečná vůně je sexy a sebevědomá. Pokud se chcete odlišit od většiny, sáhněte po ní.

Hugo Boss No. 6

Pokud bychom měli vybrat nejoblíbenější pánskou vůni pro moderního muže 21. století, nemůže zvítězit žádná jiná než toaletní voda Hugo Boss No. 6 Bottled. Ambiciózní, cílevědomá a sebejistá vůně s ovocnými a květinovými tóny, které se postupně mění v kořenitější hřebíček, skořici a karafiát, aby se plně rozvinuly v cedrové a santalové dřevo s olivovníkem a vanilkou. Dokonalá a zajímavá kombinace.

Giorgio Armani Acqua di Gio

Nádherná vůně, ve které se snoubí jemný mořský vánek a silné sluneční paprsky. Pokud si přejete podtrhnout vaše sebevědomí, ukázat světu svou svobodomyslnost, svěží charisma a přitažlivý sex-appeal, nemůžete zvolit jinou vůni než Giorgio Armani Acqua di Gio. Hodí se pro všechny, kdo se nebojí vyčnívat.

Lacoste Essential

Populární značka s krokodýlem ve znaku představila světu jednu z nejoblíbenějších pánských vůní Lacoste Essential už roku 2005. Dřevitou vůni s citrusovými tóny, která vás překvapí svou výdrží, ačkoliv se jedná o toaletní vodu. Energická a povzbuzující vůně, ideální na denní nošení.

Christian Dior Fahrenheit

Christian Dior má vůně tak odzbrojující, že tu máme zástupce hned dva. Jak vyznívá už ze samotného názvu, tento pánský parfém je dokonalou volbou mužů, kteří se dokáží pro něco opravdu zapálit. Dlouhotrvající, hřejivá a podmanivá vůně s kořenitými, květinovými a citrusovými tóny je sázkou na jistotu pro každého, kdo má sebevědomí a nebojí se žít každým okamžikem.

Versace Pour Homme

Flakon s maskou medúzy plněný oslnivou vůní citrusů, cedru, hyacintu, fazole tonky, ambry a oudu, to je spontánní a sebejistá pánská vůně Versace Pour Homme. Výborná volba pro muže, který chce být okouzlující, sexy a zároveň neztratit svou mužnost.

Davidoff Cool Water

Pánská vůně Davidoff Cool Water těší muže po celém světě už od roku 1988. Symbolizuje moře v celé své kráse, dominanci, nebezpečí i živočišnosti. Oblíbené kombinace citrusů a dřevitých tónů pasují mužům, kteří jsou odvážní, silní a nespoutaní. Potěší také svou nízkou cenou.

Paco Rabanne 1 Million

Flakon v podobě zlaté cihly pánského parfému Paco Rabanne 1 Million dává okázale najevo, že takhle voní luxus. Pokud se rádi obklopujete přepychem a mezi vaše vlastnosti patří vysoké sebevědomí, charisma a touha jít si za svými sny, bude pro vás tato vůně tou nejlepší volbou.

Kořenitá, silně aromatická pánská vůně Yves Saint Laurent La Nuit de I’Homme zdůrazní kouzlo vaší osobnosti. Tajemná, svůdná vůně pro muže je plná zajímavých kontrastů a potěší každého, kdo rád provokuje. Je všechno, jen ne nudná.

Gucci Guilty Pour Homme

Pánský parfém Gucci Guilty je zástupcem charismatických, mužných vůní. Sedne každému muži, který žije podle svých pravidel a nic ho nezastaví. Najdete v ní oblíbenou kombinaci citrusů a dřeva, navíc s tóny levandule a pomerančových květů. Vyzkoušejte, jak voní opak nevinnosti.