Září už je v plném proudu a pro spoustu úspěšných maturantů to znamená jediné – blíží se nástup na univerzitu. Akademická půda, to je trochu něco jiného než prostředí střední školy. Jak se připravit na nástup na vysokou školu a co čekat od prvních týdnů studia? Dočtete se v článku.
Příchod září si vždycky spojujeme s nástupem do školy. Svůj první školní den si však neodbudou jen prvňáčci, ale také čerství vysokoškolští studenti. Ač od sebe věkově na hony vzdálení, obě skupiny čeká velký krok a zcela nová životní etapa. Vysokoškoláci to však budou mít o trochu složitější, jelikož na univerzitě už je nikdo za ručičku vodit nebude. Patříš taky mezi šťastlivce, kteří letos poprvé okusí, jak chutná akademická půda? Pojď si přečíst, co všechno tě čeká.
Univerzitní život se od předchozích školních let dost liší. Hlavní rozdíl je v tom, že na vysoké jsi svým pánem. Nechce se ti na seminář nebo tě nebaví poslouchat přednášejícího profesora? Je jen na tobě, jestli zůstaneš doma v posteli nebo se rozhodneš v půlce přednášky odejít. Následky si musíš zvážit sám. Vysoká škola je obvykle založena na principu svobodné volby. A svoboda s sebou nese zodpovědnost. Nikdo tě nebude nutit školu dokončit, ale sám si musíš spočítat, co se ti vyplatí a co ne. Když si správně vybereš obor, který tě zajímá, budeš chodit do školy s radostí a sám se budeš starat o to, aby sis z ní odnesl co nejvíc.
Vysoká škola ale není jen o učení a zkouškách. Čeká tě životní etapa, na kterou budeš s velkou pravděpodobností vzpomínat do smrti. Naučíš se samostatnosti, poznáš spoustu nových kamarádů a dost možná i životní lásku. Máš se na co těšit! A teď už pojď zjistit, jak první dny na vysoké nejen přežít, ale hlavně si je užít.
Dbej na to, aby ti to slušelo
Říká se, že vzhled není na prvním místě, a s tím taky souhlasíme. Přesto jsou ale v životě člověka situace, kdy se vyplatí vyfiknout. A nástup na výšku k nim rozhodně patří. Potkáš spoustu nových lidí, spolužáků i profesorů a určitě budeš chtít udělat dobrý dojem.
Takže, první den rozhodně zapomeň na mastné vlasy. Kvalitních šamponů a dalších vlasových přípravků dneska najdeš hromady. Čisté a lesklé vlasy si hezky uprav, třeba pomocí uhlazujícího krému nebo modelační pasty. Vyber si oblečení, ve kterém se cítíš dobře a které ti sluší. Zkrášlit se můžeš i stylovými šperky. A nezapomeň na deodorant a nějakou příjemnou vůni.
První den je vždycky trochu stresující, tak se tím nenech zaskočit. Když se budeš cítit dobře a bude ti to slušet, uvidíš, že ti v novém prostředí bude hned o kousek příjemněji.
Vezmi si všechno potřebné
Zase tu máme paralelu s prvňáčky, kteří si s maminkou aktovku na první školní den náležitě připraví. Ty to určitě zvládneš sám, ale víš, co všechno budeš potřebovat?
- Zapiš si to. První den, a vlastně celý týden, se dozvíš spoustu důležitých informací. Nezapomeň proto na blok a tužku, kam si všechno zapíšeš.
- Vybav se fotkami. Pokud jsi při zápisu na vysokou nestihl zařídit všechny kartičky – do menzy, na slevu jízdného nebo ti chybí fotografie v indexu, je na čase napravit to na studijním oddělení. Na fotky proto nezapomínej
- Dostatek energie. Sice jsi už vysokoškolský student, ale i ten potřebuje jíst a pít. Přednášky mohou být dlouhé a cvičení únavná, tak si s sebou přines něco dobrého k snědku.
- Co nechat doma: přezůvky – akademická půda si žádá důstojnější obuv :)
Všechno si zabal do stylového batůžku nebo kabelky a můžeš v klidu vyrazit!
Na nic si nehraj
Nervozitu často schováváme za nadměrně sebevědomé chování. O mistra „všechno vím a všechno znám“ ale nikdo nestojí. Proto si nehraj na to, co nejsi. Buď upřímný, usměvavý, a když něco nevíš, zeptej se. První dny a týdny na univerzitě se všichni poznávají a proto se snaž o to, abys ukázal svoje nejlepší stránky. Díky tomu si můžeš najít skvělé kamarády, se kterými propluješ studiem jedna radost. Učit se na zkoušky v partě, chodit na pivo po přednášce a společně studovat v knihovně, to vše tě čeká, když narazíš na tu správnou bandu. Byla by škoda pokazit si vše hraním si na něco, co nejsi, nemyslíš?
Přijď včas
Sice ti nehrozí poznámka, pokud přijdeš na seminář pozdě, ale když překročíš limit povolených absencí, máš problém. Nekomplikuj si tedy zbytečně život a buď dochvilný. Za nelibost profesorů se platí, a to hlavně u zkoušek, tak na to mysli, až se ti příště nebude chtít vstávat. Pomoct si můžeš i kvalitními hodinkami, se kterými budeš mít čas vždy na očích. Navíc ti to s nimi bude slušet.
Vyzkoušej si předměty
Tvorbu studijního plánu už máš v čas prvního dne školy za sebou. Ale právě teď přichází to důležité – a tím máme na mysli tvou přítomnost. Opravdu se nevyplatí chybět v prvním vyučovacím týdnu. Na úvodních hodinách se totiž dozvíš spoustu podstatných informací, včetně toho, co se od tebe bude očekávat a jak bude vypadat zkouška z daného předmětu. U volitelných předmětů navíc zjistíš, jestli ti opravdu sedí. Můžeš si přece vybírat, tak se neboj využít svého práva a z nesympatického předmětu se první týden klidně odhlas.
Tip na závěr: Nauč se správně používat tituly svých vyučujících. Na střední jsi možná každého nazýval profesorem, ale to se, prosím, odnauč. Spousta vyučujících je na nesprávné oslovení háklivá, tak se zbytečně neochuzuj o dobrou pověst. Mysli na to, že vše se ti může u zkoušky řádně vymstít!
Štítky
Doporučené články
"Dejte dívce ty správné boty a ona si dokáže podmanit svět!" Marilyn Monroe