Vlasy jsou všeobecně považovány za korunu krásy. Nádherně hustnými a lesklými kadeřemi se rádi pyšní muži i ženy. Aby vám ty vaše skutečně dělaly parádu, neobejdete se bez kvalitní, pravidelné péče. A to nejen v létě, ale také na podzim a v zimě. Jak podpořit jejich zdraví v tomto období? Čemu se rozhodně vyhnout a co jim naopak dopřávat v bohatých dávkách? Dozvíte se v dnešním článku.
Proč vlasy v zimě trpí?
Ačkoliv pravděpodobně největší nálož dostávají vlasy v létě, kdy je ostré slunce v kombinaci s chlorovanými bazény velmi rychle vysuší a každé jednotlivé vlákno se stane extrémně náchylné k lámání, ani podzim je nešetří. Po létě je moc důležité kadeřím jejich živiny a vitamíny vrátit a dostat je zpět do formy. S říjnem přichází vítr, který je tak rád cuchá, schováváme je pod čepici, kde trápíme pokožku hlavy a vlasy zbytečně otíráme o šály či kapuce bundy. V zimě pak nastupuje střídání mrazů a teplého vzduchu ve vytopených kancelářích, obchodech či domovech, což vlasy extrémně namáhá.
Důležitou roli zde hraje i strava. Je dokázáno, že na podzim a v zimě si dopřáváme mnohem víc nezdravých tuků a cukrů, což vlasům rozhodně neprospívá. Ty potřebují spoustu vitamínů a minerálů, a tedy pestrý jídelníček s ovocem a zeleninou.
Je pravda, že strukturu a zdraví vlasů výrazně ovlivňuje genetika. Není fér, že někteří lidé mohou klidně používat nejlevnější kopřivový šampon a přitom se pyšní dokonale lesklými a zdravými loknami. Většině z nás, běžných smrtelníků, však příroda toto do vínku nenadělila, a tak nám nezbývá, než se o vlasy pečlivě starat. Naštěstí existuje spousta pomocníků, které nám to usnadňují.
Jak tedy pečovat o vlasy na podzim a v zimě?
Předcházejte dalšímu namáhání
Dámy, chápeme, že pokud jste zvyklé vlasy foukat, kulmovat a žehlit, asi s tím jen tak nepřestanete. Jestli je to však alespoň trochu možné, dopřejte své kštici lazy dny, kdy ji necháte odpočinout. Můžete si kadeře třeba splést do volnějšího copu, který je nikde nestahuje a neláme. K jeho vytvoření potřebujete pouze vlastní prsty a bez stylingových nástrojů se v pohodě obejdete. I takový účes vypadá hezky.
Pokud jde o barvení, každá kadeřnice vám řekne, že barvy z drogerie vlasům dobře neudělají. Nejhorší paseku pak nadělá domácí odbarvování. Barvy sice už nejsou tak škodlivé jako kdysi, přesto si ale své kadeře můžete solidně zničit. Využijte raději služby zkušených profesionálů.
Velkou roli hraje i materiál vašeho vlasového kartáče. Snažte se vyhýbat hřebenům s kovovými zuby. Raději volte přírodní štětiny nebo širší dřevěné zuby, které ocení hlavně kudrnaté vlasy.
Dobrá rada: Pokud už musíte své vlasy fénovat a žehlit, vždy je chraňte před teplem k tomu určenými přípravky. Většinou se setkáte s produkty ve spreji, které vytváří na vlasu speciální ochranný film zabraňující vysychání. Tyto přípravky můžete využít i jako ochranu před sluncem v létě.
Dopřejte si stravu bohatou na vitamíny
Jak už jsme zmínili v úvodu, obzvlášť v zimním období je potřeba hlídat si obsah talíře. V létě to jde snadno. Máme přístup k čerstvému ovoci i zelenině, a kvůli horku se tolik nepřejídáme sladkými a tučnými jídly.
Zaměřte se na to, aby se ve vaší stravě vyskytoval nejen dostatek ovoce a zeleniny s obsahem důležitých vitamínů a antioxidantů, ale také množství bílkovin. Ty najdete zejména v kvalitním mase, rybách nebo vejcích. Určitě nezapomínejte ani na zdravé tuky, které najdete v oříšcích a nejrůznějších semenech. Zkrátka a dobře, dbejte na to, aby byla vaše strava pestrá.
Pokud nejste schopni pokrýt všechny důležité prvky jídelníčkem, chybu neuděláte ani s doplňky stravy. Nejjednodušší variantu nabízejí už předem připravené směsi pro zdravé vlasy. Pokud ale chcete brát jednotlivé vitamíny zvlášť, zaměřte se na železo, jód, zinek, vápník, křemík a vitamíny A, C a E. Doporučujeme vybírat látky přírodního charakteru.
Posilte kadeře kvalitní vlasovou kosmetikou
Vyvážený jídelníček dokáže problémům s vlasy předcházet. Pokud už je ale poničené máte, bude potřeba povolat kvalitní péči o vlasy, která dokáže napáchanou neplechu napravit výrazně rychleji.
Ale pozor! Vynechejte nerozpustné silikony. Ty najdete u levnějších přípravků z drogerie a po prvním umytí s nimi budou vaše kadeře uhlazené a krásne. Silikony ovšem vlas obalí neprostupnou vrstvou, přes kterou později nepronikne žádná maska ani olej a vlasy se budou dusit a chřadnout. Nejlepší volbou bude vždy přírodní kosmetika.
V jakémkoliv ročním období by měl být základ používání kondicionéru po každém mytí vlasů. V chladných měsících to platí dvojnásob. Mimo to ale můžete svým kadeřím pomoct s obnovou používáním hloubkových vlasových masek, olejů, krémů či mlék. V čem se vlastně tyto přípravky liší?
Maska na vlasy
Na rozdíl od kondicionéru, který vlas po umytí šamponem pouze uzavře a uhladí, maska zvládne proniknout hluboko do vlasového vlákna a dopřát mu skutečnou regeneraci. Důležité je i její správné nanášení. Na vlasy ji aplikujeme po použití šamponu a necháváme působit minimálně po dobu uvedenou na obalu. Poté ji smyjeme a následně ještě použijeme kondicionér, který vlas uzavře.
Vždy vybírejte masku podle vašeho typu vlasů. Jedině tak dosáhnete nejlepších výsledků. Používejte ji 1-2x týdně. Pokud nevíte, jakou zvolit, sáhněte po osvědčených značkách jako Kérastase, L´Oréal Professionnel nebo Wella. Každá z nich nabízí vyživující masky, které se hodí na podzim a zimu.
Tip: Pokud chcete dát vlasům velmi hloubkovou péči, po umytí šamponem vlasy vysušte ručníkem, naneste masku a kadeře zabalte do mikrotenového sáčku. Po 30 minutách smyjte, naneste kondicionér a po chvíli pečlivě vymyjte.
Olej na vlasy
Řadí se mezi oblíbené produkty hlavně u majitelek dlouhých kadeří. Olej dokáže perfektně proniknout do struktury vlasu, uhladit ho, vyživit a dodat mu lesk. Vlasy se po jejich použití také mnohem lépe rozčesávají.
Pokud máte strach, že by vlasové oleje kadeře zatěžovaly a mastily, obavy nejsou na místě, pokud olej správně nanesete. Na rozdíl od masky nebo kondicionéru ho stačí použít maličké množství a nikdy ho nenanášet až k hlavě. Bohatě stačí aplikace zhruba do poloviny vlasové délky. Olej používáme po umytí, dokud jsou vlasy vlhké a snadno ho nasají. Nikdy se nesmývá. Aplikovat ho můžete i do vlasů už suchých, pokud máte pocit, že potřebují vyživit. Je skvělým pomocníkem hlavně pro ženy s roztřepenými konečky.
Vlasová mléka
Výbornými přípravky pro poškozené vlasy jsou i tzv. vlasová mléka. V jejich složení najdete mléčný protein, který podporuje růst vlasů a obnovu vlasového vlákna. Navíc ve vlasu dokáží udržet vlhkost, čímž výrazně snižují možnost lámání a třepení konečků. Využívá se třeba protein z kravského či kozího mléka. Používají se na umyté a ručníkem vysušené vlasy a jsou bezoplachová. Kadeře krásně uhladí.
Přípravky proti elektrizování vlasů
S tímto nešvarem se setkáváme na podzim a v zimě. Čepice i tlusté svetry elektrizování podporují a místo upraveného účesu nám na hlavě tvoří neposedné vrabčí hnízdo. Předejít tomuto nepěknému a otravnému jevu můžete speciálními spreji proti elektrizování vlasů.
Lupy
Časté nošení čepice sice vaše vlasy chrání před venkovními mrazy a větrem, ale také může způsobovat zapařování pokožky hlavy a následnou tvorbu lupů. Čepici proto noste jen po nezbytně nutnou dobu a pokud se už lupy objeví, vytáhněte do boje se speciálními šampóny.
Ať už si vyberete jakýkoliv přípravek, myslete na to, že důležitá je hlavně pravidelná péče. Jedině tak budou vaše vlasy krásné.
Štítky
Doporučené články
"Dejte dívce ty správné boty a ona si dokáže podmanit svět!" Marilyn Monroe